Brafitting, czyli zasady doboru odpowiedniego biustonosza

stanik mini2Czy twój stanik rusza się w obwodzie, a zapięcie przesuwa się w stronę karku? Czy miseczki obejmują całą pierś, czy może wylewa się ona do góry, na boki lub pod pachy? Czy ramiączka biustonosza wbijają się w ciało, pozostawiając czerwone wgniecenia? Odpowiedziałaś, na choć jedno z tych pytań „tak”? Koniecznie przeczytaj cały artykuł i dowiedz się, czym grozi nieumiejętne dobranie stanika. Możesz się tego wystrzec zawczasu i odpowiednio zadbać o swoje piersi i ciało. To obowiązek każdej kobiety, bo to w twoim interesie powinno leżeć dbanie o swój biust!

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

Po pierwsze mierzymy się pod biustem. Taśma powinna bardzo ciasno przylegać do ciała w linii poziomej. Od tego wyniku, odejmujemy kolejne 3cm i w razie konieczności obniżamy do najbliższego dostępnego obwodu. Na przykład: mierzony obwód 81, odejmujemy 3 i obniżamy o 3 do najbliższego obwodu 75.

czarny stanikPo drugie mierzymy się w biuście w najszerszej części. W tym przypadku taśma nie powinna być napięta. Jednak należy pilnować, by z przodu i z tyłu znajdowała się na tym samym poziomie. Przykładowo niech będzie to liczba 92.

Następnie odejmujemy obwód w biuście od obwodu pod biustem. W ten sposób poznamy orientacyjny rozmiar miseczki (w każdym fasonie, może się nieznacznie rożnić i dopiro przymierzając stanik, zyskamy pewność właściwego rozmiaru). Biorąc pod uwagę nasze pomiary mamy: 92 – 75 = 17, co daje rozmiar C.

Oto tabela rozmiarów miseczek, w zależności od wyliczonej różnicy:

Różnica

Miseczka

12 – 13 cm

14 – 15 cm

16 – 17 cm

18 – 19 cm

20 – 21 cm

22 – 23 cm

24 – 25 cm

A

B

C

D

E

F

G

Jak powinno się prawidłowo zakładać stanik?

  1. Pochylamy się i układamy miseczki pod biustem
  2. Zapinamy pas biustonosza na najluźniejszą haftkę (możemy być pewni, że z czasem się ona rozciągnie)
  3. Nakładamy ramiączka.
  4. Wygarniamy biust masującymi ruchami spod pachy w kierunku miseczki. Układamy piersi w staniku, by leżały swobodnie bez ucisku.


Oto główne przyczyny problemów i zasady, którymi powinnyśmy się posługiwać:

  1. Obwód

Obwód jest niezwykle ważny, gdyż to on powinien trzymać cały biust. Po czym poznać, ze jest dobrze dobrany? Po pierwsze zapięcie biustonosza nie podjeżdża pod kark, powinno ściśle przylegać do ciała. Po podniesieniu rąk do góry, pas stanika powinien pozostać nieruchomo w miejscu, na jednym poziomie. Ponadto nie może dojść również do sytuacji, że biust wypływa z miseczki, bądź w ogóle nie jest podtrzymywany.

Nie przejmuj się, że jeśli wybierzesz stanik z mniejszym obwodem, to miseczka się zmniejszy. Przykładowo, jeśli w biustonoszu o rozmiarze 80D masz za luźny pas, ale miseczkę dobrą, wówczas lepiej sięgnąć po 75E, gdzie obwód jest mniejszy bez zmiany rozmiaru miseczki, bądź kolejno 70F. To podstawowa zasada, której powinnyśmy się trzymać.

  1. biały biustonoszMiseczka

Częstym problemem jest zbyt mała miseczka. Widać to w przypadku, gdy twoje piersi są wyraźnie podzielone i spora ich część wystaje ponad linię biustonosza (tzw. „bułeczki”), a podczas ruchu biust niemal wyskakuje do góry. Ponadto niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, że pod pachami tworzą się fałdy skórne. To również należy do twojej piersi i powinno się znaleźć w miseczce. Skutkiem zbyt ciasnego stanika jest podzielenie biustu, co naprawdę wygląda nieestetycznie i kończy się wizytą u chirurga plastycznego.

Miseczka także nie powinna być zbyt duża, gdyż wówczas twoje piersi nie są dobrze podtrzymywane, podskakują i falują, przez co tracą swoją jędrność. Fiszbiny powinny być na tyle szerokie, by były w stanie objąć cały biust, podtrzymać go i gładko przylegać do ciała. Ponadto należy zaznaczyć, że dopasowujemy miseczkę zawsze do większej piersi. Do mniejszej możemy zastosować wkładkę, która wyrówna różnicę.

  1. Ramiączka

Ramiączka stanowią uzupełnienie biustonosza i nie powinny one trzymać ciężaru piersi, gdyż za to odpowiedzialny jest obwód. W żadnym wypadku nie powinny być naprężone do tego stopnia, ze zostawią czerwone, purpurowe ślady. Konsekwencją dźwigania biustu na ramiączkach i źle dobranego obwodu jest podzielenie skóry na ramionach (wgłębienia). Nie wygląda to wcale ładnie i deformuje naszą postawę.

Ramiączka powinny być tak naprężone, by dało się pod nie włożyć na ramionach jedynie 2-3 palce. Nie powinny spadać, ani wbijać się w ciało.

  1. Fason

Fasony biustonoszy bywają naprawdę różne i to, jaki będzie najlepszy do naszych piersi, dowiemy się mierząc go. Dobrze dobrany stanik powinien spełniać powyższe zasady. Jeśli dany fason nie spełnia, choć jednej z nich, to musisz go zastąpić innym. Zdrowie jest tu najważniejsze, pamiętaj o tym!

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam trochę temat tak istotny dla kobiet. Pamiętajcie również, by odpowiednio dbać o swój biustonosz i nie wrzucać go do pralki, gdyż może się pofałdować, rozciągnąć i stracić swój pierwotny kształt. Polecam pranie ręczne. Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, czekam na komentarze. Pozdrawiam.


Komentarze do wpisu (Jeden komentarz)

  • Krystyna 3

    Dobrze dobrany biustonosz to podstawa. Ja zawsze chodzę do brafiterki.

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W trosce o Twoje piękno...


Copyright © 2014-2020 Olwin. Wszelkie prawa zastrzeżone.