Depilacja dawniej, a dziś – ciekawostki…

depilacja historiaZastanawiasz się, jak wyglądała depilacja w starożytności? Myślisz, że to współczesny wymysł? Nic bardziej mylnego.. Nawet, neandertalczycy usuwali sobie włosy łonowe! Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądała depilacja na przestrzeni lat? Zapraszam do przeczytania całego artykułu.

Oto ciekawostki, które na pewno Cię zainteresują:

 • Archeolodzy twierdzą, że depilacji owłosienia łonowego poddawali się już neandertalczycy w czasach prehistorycznych, w jaskiniach.

 • Do depilacji 20 000 lat temu używano kamienia i muszli, natomiast 5 000 posługiwano się mieszanką smoły, żywicy, wina oraz ekstraktu z bluszczu, żółci kozy, tłuszczu osła, krwi węża i nietoperza.

 • W starożytnym Egipcie wierzyli, że we włosach czai się zło. Golono nie tylko ciało, ale także głowy (zakładano peruki). Depilacja była zatem przymusowa. Używano do niej kamieni, muszli, kremu z krwi i tłuszczu hipopotama oraz wosku, wyprodukowanego z miodu, wody, oliwy i cytryny.

 • W starożytnym Rzymie owłosienie (także łonowe) usuwano najczęściej w łaźniach, podczas kąpieli. Kapłanki, jako osoby, kontaktujące się z bogami, musiały być czyste. Do depilacji arystokraci używali rozgrzanych plastrów z żywicy i smoły. Biedota natomiast, do usuwania owłosienia stosowała cuchnący krem z pijawek, upieczonych z octem. Brwi regulowano pęsetą.metody depilacji

 • W niektórych państwach, panowie nie mogli nosić brody i wąsów, gdyż zarost nie był tolerowany. Mężczyzn, którzy się nie podporządkowali, nazywano barbarzyńcami, np. wąsatych Galów.

 • W średniowieczu do usuwania owłosienia używano pasty z kocich odchodów i octu oraz sproszkowanych skorupek jaj. Niemniej jednak, depilacja przestała być, aż tak popularna. Nastąpiło to na skutek epidemii czarnej śmierci (dżumy) i zamknięcia łaźni miejskich. Ponadto kościół zakazywał nadmiernego pokazywania ciała.

 • Współcześnie, szał na depilację, rozpoczął się od reklamy w magazynie Harper’s Bazaar w 1915 roku. Umieszczono w nim modelkę, ubraną w nową, modną sukienkę bez rękawów (zwykle, były to kroje zakrywające większość ciała). Kobieta miała uniesione ręce i prezentowała wygolone pachy. Ponadto, w reklamie znajdował się slogan: “Letnia sukienka i współczesny taniec razem wymuszają usuwanie zbędnego owłosienia”. Panie oszalały na punkcie nowej mody. Zamawiały sukienki bez rękawów i goliły sobie pachy męskimi brzytwami, niejednokrotnie kalecząc się.

 • depilacja bikiniDepilacja okolic intymnych stała się popularna około 40 lat później. Panie zaczęły pokazywać się w strojach kąpielowych i były one coraz bardziej skąpe. Modę na usuwanie owłosienia z nóg i okolic bikini zapoczątkowany sławne osoby: Betty Grable i Marilyn Monrone („Chcę być blondynką również tam”). Zaczęły się pojawiać nawet, salony fryzur intymnych. W Polsce, moda na depilację, pojawiła się po upadku komunizmu.

 • Dziś, depilacja jest uznawana raczej za obowiązek i większość Pań wstydzi się bujnych włosów na nogach, pod pachami, czy w okolicach intymnych. Obecnie, mamy wiele technik usuwania owłosienia: golenie maszynką, kremem, woskiem, pastą cukrową, depilacja laserowa. Można przebierać i próbować wedle uznania. Wiele salonów kosmetycznych, prześciga się w swoich ofertach, prezentując nowoczesne rozwiązania.

Mam nadzieję, że trochę zdołałam Was zainteresować historią depilacji. Możecie odnieść się do poprzednich technik usuwania owłosienia i ocenić, czy współczesny świat, aż tak bardzo różni się od przeszłości.. Zapraszam, do dzielenia się swoimi opiniami w komentarzach. Pozdrawiam.


Komentarze do wpisu 4 komentarze

 • Gośka

  Ha Ha świetne 🙂 jak dobrze żyć w swoich czasach..

 • Milena

  Popieram 🙂 Chociaż nie powiem, ze mamy obowiązek dbać o siebie.. Każdy zwraca uwagę na to czy się ma ogolone nogi itp..

 • Anna

  Teraz można pójść na depilacje laserową i z głowy.

 • Anna

  Teraz można pójść na depilacje laserową i z głowy.

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W trosce o Twoje piękno...


Copyright © 2014-2020 Olwin. Wszelkie prawa zastrzeżone.