Epilacja – ile trzeba wykonać zabiegów, by pozbyć się włosów?

EpilacjaPodstawowym pytaniem, gdy ktoś decyduje się na depilację laserową, jest: Ile trzeba wykonać zabiegów? Który laser jest najlepszy? Jakie są zalecenia i przeciwwskazania do fotoepilacji? Czy włoski nie będą już odrastać? Dlaczego włoski wciąż rosną, skoro odbyłam polecaną liczbę zabiegów? Na wszystkie te pytania odpowiem w tym artykule. Postaram się wyjaśnić jak fazy wzrostu włosa wpływają na epilację i jakie inne czynniki trzeba wziąć pod uwagę. Czy wiecie, że na każdej partii ciała włosy zachowują się inaczej? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam do lektury.

Jak działa epilacja?

Zacznijmy od tego, czym jest depilacja laserowa (zwana także epilacją, fotoepilacją, fotodepilacją). Otóż, jest to zabieg, podczas którego światło lasera dociera do cebulki włosa, powodując jego uszkodzenie. Dochodzi tutaj do oddziaływania na melaninę, czyli ciemny barwnik. Włos obumiera, bądź też w jego miejsce pojawia się tak zwany meszek, czyli delikatny włos bez melaniny.

Jaki wybrać laser do epilacji?

Na rynku jest bardzo dużo urządzeń do fotodepilacji laserowej. Niemniej jednak, postaram się to wszystko w skrócie wyjaśnić.

Zacznijmy od epilacji IPL i IPL+RF, gdzie następuje zjawisko fototermolizy w połączeniu z falami radiowymi. Są to zabiegi, gdzie można otrzymać rezultat ograniczenia owłosienia na poziomie 60-80%. Zabiegi depilacji w tym przypadku są dość tanie, jednak należy ich wykonać większą ilość.

Dużą mocą może się poszczycić Laser Diodowy. W przypadku takich urządzeń można uzyskać efekty redukcji owłosienia w przedziale 98-99%.

Depilacja Laserem Diodowym jest obecnie najskuteczniejsza na rynku. Zastosowano tutaj innowacyjny system światłowodów oraz Jet Smooth, a także przełomowe chłodzenie kryształem szafiru.

 

Więcej informacji znajdziecie w artykule: Jaki laser do depilacji wybrać?

Zalecenia

Polecana liczba zabiegów do wykonania w przypadku depilacji laserowej wynosi od 4 do 10. Dlaczego taka rozbieżność? Każdy z nas jest inny i na tę liczbę ma wpływ wiele czynników, jak: zaburzenia hormonalne, rodzaj włosa (im ciemniejszy tym lepiej), stan skóry, wiek, płeć, zażywane leki, choroby, itp.

Gdy już się odbędzie serię zabiegów, wskazane jest wykonywanie zabiegów przypominających w celu podtrzymania efektów. Na początku możesz mieć potrzebę odbycia wizyty w gabinecie po 3 miesiącach, następnie po pół roku, po roku itd. Wszystko też zależy od rodzaju urządzenia. Pamiętaj, najlepiej poczekać, jak pojawi się tyle włosków, aż będą ci one przeszkadzać, gdyż nie warto wykonywać wcześniej depilacji, gdy jest ich niewiele. Przejechanie maszynką raz na tydzień lub dwa, nie sprawi ci większego problemu, tym bardziej, że pojedyncze, jasne włoski widać jedynie z bliska.

Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że laser działa na włoski jedynie w ich fazie wzrostu. Oto, jakie fazy przechodzi nasz włos:

 • Anagen (wzrost) – trwa on w większości przypadków kilka miesięcy, a nawet kilka lat, zależnie od partii ciała, aktywny wzrost włosa.
 • Katagen (obumieranie) – trwa dość krótko, około 2 – 3 tygodnie, opuszka włosa kurczy się.
 • Telogen (uśpienie) – trwa on kilka miesięcy, zależnie od partii ciała, jest to okres, w którym komórki przygotowują się do wzrostu nowego włosa.

depilacja laserem

Faza Anagenu, mówi nam, przez jaki okres czasu możemy obserwować rosnące włoski na ciele w danej fazie. W większości przypadków jest to okres kilku – kilkunastu miesięcy, jednak zdążają się włosy, które rosną przez parę lat. Tylko część włosów znajduje się w fazie anagenu, skąd też ważne jest odbycie całej serii depilacji laserowej, by oddziaływać na jak największą liczbę włosów.

Faza Katagenu mówi nam, że zaczniemy obserwować wypadanie włosów po zabiegu laserowym, po okresie 2 – 3 tygodni. Zabiegi należy wykonywać w odstępach 4 – 8 tygodni, gdyż wtedy skończy się już faza Kategenu i będą już widoczne włosy z kolejnej fazy Anagenu. Średnio 6 – 10 zabiegów pozwoli nam zadziałać na największą liczbę włosów w fazie Anagenu.

Faza Telogenu mówi nam, po jakim okresie od przejścia całej serii zabiegów, może pojawić się najwięcej włosków.

Ogólnie na waszym miejscu nie wierzyłabym w zapewnienia, ze wystarczy 3 zabiegi laserowe, by na stałe pozbyć się owłosienia. Dodatkowo, niektóre brodawki włosa mogą się zregenerować po paru latach.

Teraz już wiecie, jakie fazy przechodzi włos i na co możecie się nastawiać. Zamieszczam jeszcze tabelę, która mówi ile w jednym momencie możemy mieć włosów na ciele (Anagen) oraz ile może być uśpionych (Telogen).

Partia

Włosy w fazie Anagenu Włosy w fazie Telogenu

Czas trwania Telogenu

Głowa

Broda

Wąsik

Pachy

Plecy

Ramiona

Nogi

Bikini

85%

70%

65%

30%

30%

20%

20%

30%

15%

30%

35%

70%

70%

80%

80%

70%

3 – 4 miesiące

2 – 3 miesiące

1,5 miesiąca

3 miesiące

3 miesiące

2 – 4 miesiące

4 – 6 miesiące

3 miesiące

Przeciwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do zabiegów fotodepilacji, to należy tutaj wspomnieć przede wszystkim o ciężkich chorobach w fazie aktywnej np. nowotworowa, choroby krwi i serca. Ponadto, przeciwwskazaniem jest: ciąża i okres karmienia piersią, miejscowo zmieniona skóra, świeża opalenizna, złuszczony i podrażniony naskórek, leki światłouczulające oraz zioła (np. nagietek, dziurawiec).

Przed zabiegiem fotoepilacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz klient wypełnia kartę z przeciwwskazaniami do zabiegu.

Szczegółowe informacje zostały opisane w naszym artykule: Przeciwwskazania do zabiegów laserowych.

Po zabiegu

Po zabiegu depilacji laserowej można normalnie funkcjonować. Skóra zwykle jest zimna i jasna. W nielicznych przypadkach, może być zaczerwieniona przez parę godzin, dni. Przez okres 2-3 tygodni po epilacji należy unikać przegrzewania skóry, sauny, solarium oraz słońca (stosować krem z filtrem). Zrezygnować także należy z intensywnego złuszczania naskórka w miejscach poddawanych depilacji laserowej.

Gabinet Depilacji

Zapraszamy na zabiegi epilacji do Gabinetu Olwin w Lublinie w Gali. Więcej na temat depilacji laserowej na naszych stronach: Epilacja Laserem Diodowym.

Warto również sięgnąć do naszego artykułu, na temat ciemnych plam w pachwinach, co okazuje się niejednokrotnie utrapieniem wielu klientów. Zabiegi depilacji laserowej mogą być w tym przypadku jedynym ratunkiem. Czytaj więcej: Ciemne plamy pod pachami – jak się ich pozbyć?

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało. Pozdrawiam.


Komentarze do wpisu 4 komentarze

 • Kasia

  Witam
  Jak najbardziej polecam Salon Olwin Korzystam z depilacji bikini i jest ogromna wygoda i ulga.

 • Michael

  Chciałbym zapytać czy 9 zabiegów depilacji laserowej Light Sheer co 5 tygodni mialoby sens? caly karnet jest na rok czasu ale zastanawiam sie czy wlosy w tak krotkim czasie przejda w odpowiednia faze i nie zostana „wypalone” zanim przejda w faze wzrostowa… Troche namieszalem ale mam nadzieje ze wiadomo o co chodzi 🙂 Prosilbym o rade. Pytam poniewaz czytalem ze u mezczyzn zabiegi powinno sie wykonywac nawet co 12 tyg na uda ( u mnie prawie cale cialo bez bikini ). Wiec czy to by dalo efekt w postaci maxymalnego usuniacia owlosienia?

  • Salon Olwin

   Witam
   Nie ma możliwości całkowitego usunięcia owłosienia. Cześć włosów zostanie na pewno całkowicie usunięta, natomiast w większości, w miejsce twardych, czarnych włosów pojawiają się delikatne, jasne tzw. meszek. Ponadto włosy mogą być uśpione nawet parę lat, więc trzeba się nastawić na zabiegi przypominające co jakiś czas. Niemniej jednak, większość włosów usuwana jest przy właściwej serii zabiegów. Odstępy pomiędzy zabiegami ustalamy indywidualnie. Zwykle jest to od 4 do 8 tygodni. Na początku częściej, później coraz rzadziej. U każdego ten okres może być inny, gdyż każdy reaguje inaczej.
   Pozdrawiam

 • Marzenka

  Najlepszy laser diodowy 😁 polecam

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W trosce o Twoje piękno...


Copyright © 2014-2020 Olwin. Wszelkie prawa zastrzeżone.