Samobadanie piersi – jak go wykonać?

Samobadanie piersiBadanie piersi jest bardzo ważnym badaniem i powinno być wykonywane przez każdą kobietę przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej jest wykonywać je między szóstym a dziewiątym dniem cyklu, czyli parę dni po zakończeniu krwawienia. Wygodnie jest sobie wyznaczyć ten sam dzień i wpisywać go do kalendarza zaraz po rozpoczęciu krwawienia, np. siódmy dzień cyklu, czyli tydzień później.

Samobadanie piersi jest bardzo ważne i każda kobieta po 20 roku życia powinna to robić regularnie. Dzięki temu można wykryć nowotwór we wczesnej jego fazie, czyli takiej, w której istnieją duże szanse wyleczenia. Pamiętajcie, nie tylko Panie z obciążeniem genetycznym powinny się badać, to obowiązek każdej z nas!

Badanie biustu składa się z oglądania piersi oraz badania palpacyjnego (dotykowego). Najlepiej robić to wieczorem przed snem, w intymnym miejscu, gdzie będzie można się dokładnie i bez pośpiechu przeprowadzić badanie, na przykład w łazience.

Etap 1 – oglądanie biustu

Pozycja stojąca przodem

badanie biustuZacznijmy od oglądania piersi. Na początku oczywiście należy się rozebrać do pasa i stanąć wyprostowaną przed lustrem, ręce luźno wzdłuż ciała. Biust powinno się obejrzeć pod względem: kształtu, wielkości, przebarwień, niepokojącej ciemnej wydzieliny, koloru i wielkości brodawek, wyprysków, dołków na skórze.

Dobrze jest porównać jedną pierś do drugiej, wówczas będziemy pewni nieprawidłowości, które zaobserwujemy. Tak samo oceniamy biust podnosząc obie ręce do góry.

Pozycja z profilu

W kolejnym etapie należy stanąć bokiem, profilem do lustra i spleść ręce za głową, Oględzin należy dokonać najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Nie należy zapominać o pachach, gdyż to właśnie z ich strony jest najwięcej nieprawidłowości.

Pozycja przodem z rękami na biodrach

Teraz należy stanąć przodem do lustra i oprzeć ręce na biodrach. Dobrze jest również naciskać dłonie mocno, aby widać było napięte mięśnie klatki piersiowej. W tej pozycji należy dokonać ponownych oględzin.

Pozycja pochylona

W ostatnim etapie należy pochylić się do przodu, by piersi swobodnie zwisały. W tej pozycji należy cenić, czy nie występują żadne nieprawidłowości: fałdy na skórze, dołki, zagłębienia, wciągnięcia brodawek itp.

Etap 1 – badanie dotykiem

samobadanie biustuPozycja stojąca

Badanie palpacyjne najlepiej jest wykonać pod prysznicem, gdy skóra jest mokra i namydlona ( można je również oczywiści wykonywać na sucho). Zacznij od lewej piersi, w tym celu połóż lewą rękę na karku za głową, a prawą (dokładnie trzema środkowymi palcami) dokonuj badania. Lekko naciskaj palcami na skórę, ale nie za mocno bo wyczujesz żebra.

Zacznij od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu. Przesuwaj się ruchem spiralnym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do brodawki. Następnie wyobraź sobie, że twoja pierś to zegar. Wykonuj ruchy promieniste (również małe kółka) od brodawki  na zewnątrz do „kolejnych godzin zegara”.

Oceń czy nie są wyczuwalne żadne zgrubienia i guzy. Nie zapomnij o pachach, gdyż tam znajduje się skupisko węzłów chłonnych! Ponadto ściśnij brodawkę i zobacz, czy nie wycieka z niej jakiś niepokojący płyn. Takie samo postępuj z drugą piersią.

Pozycja leżąca

Po prysznicu, warto dodatkowo zbadać piersi w pozycji leżącej w łóżku. W tym celu połóż się płasko i pod lewy bark włóż zrulowany ręcznik lub poduszkę. Prawą ręką (trzy środkowe palce), dokonaj badania lewej piersi, tak jak opisywałam wyżej (koliste, promieniste ruchy). Oceń czy nie występują żadne zgrubienia i niepokojące guzki. Koniecznie zbadaj pachy! Następnie wykonaj takie samo badanie na drugiej piersi.

Mam nadzieję, że rozumiecie powagę sytuacji i koniczność samobadania piersi. Jest ono naprawdę proste i zajmuje dosłownie chwile. Jeśli zauważycie coś niepokojącego, bądź nie jesteście tego pewni, warto wybrać się do ginekologa, lub innego specjalisty w celu kontroli. Nic was to nie kosztuje, a będziecie spać spokojnie i w razie czego, dajecie sobie szansę na dłuższe życie.

Piszcie komentarze i opowiedzcie o swoich doświadczeniach z tej dziedziny.

Polecam również artykuły:

Pielęgnacja biustu, czyli naturalny lifting piersi

Brafitting, czyli zasady doboru odpowiedniego biustonosza

Aloes w profilaktyce nowotworów?

Jak podnieść i ujędrnić biust?

Metody powiększania biustu

Pozdrawiam.


Komentarze do wpisu 2 komentarze

  • klaudia

    przede wszystkim wykonać je dokładnie. ja zwiększam dokładność, badając biust przez femiglove.

  • Klaudynka

    Ciężko jest samemu coś wyczuć, trzeba wiedzieć jak to robić.

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W trosce o Twoje piękno...


Copyright © 2014-2020 Olwin. Wszelkie prawa zastrzeżone.