Epilacja – ile trzeba wykonać zabiegów, by pozbyć się włosów?

EpilacjaPodstawowym pytaniem, gdy ktoś decyduje się na depilację laserową, jest: Ile trzeba wykonać zabiegów? Który laser jest najlepszy? Jakie są zalecenia i przeciwwskazania do fotoepilacji? Czy włoski nie będą już odrastać? Dlaczego włoski wciąż rosną, skoro odbyłam polecaną liczbę zabiegów? Na wszystkie te pytania odpowiem w tym artykule. Postaram się wyjaśnić jak fazy wzrostu włosa wpływają na epilację i jakie inne czynniki trzeba wziąć pod uwagę. Czy wiecie, że na każdej partii ciała włosy zachowują się inaczej? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam do lektury.

Jak działa epilacja?

Zacznijmy od tego, czym jest depilacja laserowa (zwana także epilacją, fotoepilacją, fotodepilacją). Otóż, jest to zabieg, podczas którego światło lasera dociera do cebulki włosa, powodując jego uszkodzenie. Dochodzi tutaj do oddziaływania na melaninę, czyli ciemny barwnik włosa. Następuje jej rozpad i włos obumiera. W jego miejsce pojawia się tak zwany meszek, czyli delikatny włos bez melaniny.

Jaki wybrać laser do epilacji?

Na rynku jest bardzo dużo urządzeń do fotodepilacji laserowej. Niemniej jednak, postaram się to wszystko w skrócie wyjaśnić.

Zacznijmy od epilacji IPL i IPL+RF, gdzie następuje zjawisko fototermolizy w połączeniu z falami radiowymi. Są to zabiegi, gdzie można otrzymać rezultat ograniczenia owłosienia na poziomie 60-80%. Zabiegi depilacji w tym przypadku są dość tanie, jednak należy ich wykonać większą ilość.

Dużą mocą mogą się poszczycić Lasery Diodowe oraz Laser sPTF+. W przypadku tych urządzeń można uzyskać efekty redukcji owłosienia w przedziale 98-99%. W przypadku epilacji diodowej należy się jednak liczyć z większymi odczuciami, w porównaniu z innym sprzętem.

Z kolei, Dual laser sPTF+ to urządzenie, które wykorzystuje podwójne lampy, dzięki czemu nie rozbija impulsów na podimpulsy. Skutkuje to zadowalającymi efektami zabiegowymi oraz małą odczuwalnością zabiegu. Na takim urządzeniu medycznym pracujemy w naszym Gabinecie Olwin w Lublinie, więc nasi klienci mają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności epilacji. Więcej informacji znajdziecie w artykule: Jaki laser do depilacji wybrać?

Zalecenia

Polecana liczba zabiegów do wykonania w przypadku depilacji laserowej wynosi od 6 do 10. Dlaczego taka rozbieżność? Każdy z nas jest inny i na tę liczbę ma wpływ wiele czynników, jak: zaburzenia hormonalne, rodzaj włosa (im ciemniejszy tym lepiej), stan skóry, wiek, płeć, zażywane leki, choroby, itp.

Gdy już się odbędzie serię zabiegów, wskazane jest wykonywanie zabiegów przypominających w celu podtrzymania efektów. Na początku możesz mieć potrzebę odbycia wizyty w gabinecie po 3 miesiącach, następnie po pół roku, po roku itd. Pamiętaj, najlepiej poczekać jak pojawi się tyle włosków, aż będą ci one przeszkadzać, gdyż nie warto wykonywać wcześniej depilacji, gdy jest ich niewiele. Przejechanie maszynką raz na tydzień lub dwa nie sprawi ci większego problemu, tym bardziej, że włoski widać jedynie z bliska. Po odbyciu serii zabiegów są one jasne i delikatne.

Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że laser działa na włoski jedynie w ich fazie wzrostu. Oto, jakie fazy przechodzi nasz włos:

  • Anagen (wzrost) – trwa on w większości przypadków kilka miesięcy, a nawet kilka lat, zależnie od partii ciała, aktywny wzrost włosa.
  • Katagen (obumieranie) – trwa dość krótko, około 2 – 3 tygodnie, opuszka włosa kurczy się.
  • Telogen (uśpienie) – trwa on kilka miesięcy, zależnie od partii ciała, jest to okres, w którym komórki przygotowują się do wzrostu nowego włosa.

depilacja laseremFaza Anagenu, mówi nam, przez jaki okres czasu możemy obserwować pojawiające się włoski na ciele. W większości przypadków jest to okres kilku – kilkunastu miesięcy, jednak zdążają się włosy, które pojawią się dopiero po paru latach. Dlatego też trzeba się nastawić na wykonywanie zabiegów przypominających.

Faza Katagenu mówi nam, że zaczniemy obserwować wypadanie włosów po zabiegu laserowym, po okresie 2 – 3 tygodni. Zabiegi należy wykonywać w odstępach 4 – 6 tygodni, gdyż wtedy skończy się już faza Kategenu i będą już widoczne włosy z kolejnej fazy Anagenu. Średnio 6 – 10 zabiegów pozwoli nam zadziałać na największą liczbę włosów w fazie Anagenu.

Faza Telogenu mówi nam, po jakim okresie od przejścia całej serii zabiegów, może pojawić się najwięcej włosków.

Ogólnie na waszym miejscu nie wierzyłabym w zapewnienia, ze wystarczy 3 zabiegi laserowe, by na stałe pozbyć się owłosienia. Teraz już wiecie, jakie fazy przechodzi włos i na co możecie się nastawiać.

Zamieszczam jeszcze tabelę, która mówi ile w jednym momencie możemy mieć włosów na ciele (Anagen) oraz ile może być uśpionych (Telogen).

Partia

Włosy w fazie Anagenu Włosy w fazie Telogenu

Czas trwania Telogenu

Głowa

Broda

Wąsik

Pachy

Plecy

Ramiona

Nogi

Bikini

85%

70%

65%

30%

30%

20%

20%

30%

15%

30%

35%

70%

70%

80%

80%

70%

3 – 4 miesiące

2 – 3 miesiące

1,5 miesiąca

3 miesiące

3 miesiące

2 – 4 miesiące

4 – 6 miesiące

3 miesiące

Przeciwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do zabiegów fotodepilacji, to należy tutaj wspomnieć przede wszystkim o ciężkich chorobach w fazie aktywnej np. nowotworowa, choroby krwi i serca. Ponadto, przeciwwskazaniem jest: ciąża i okres karmienia piersią, miejscowo zmieniona skóra, świeża opalenizna, złuszczony i podrażniony naskórek, leki światłouczulające oraz zioła (nagietek, dziurawiec).

Przed zabiegiem fotoepilacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz klient wypełnia kartę z przeciwwskazaniami do zabiegu.

Szczegółowe informacje zostały opisane w naszym artykule: Przeciwwskazania do zabiegów laserowych.

Po zabiegu

Po zabiegu depilacji laserowej sPTF+ można normalnie funkcjonować. Skóra jest zimna i jasna. Nie występują żadne podrażnienia oraz zaczerwienie. Należy jedynie przez parę dni po zabiegu unikać przegrzewania skóry, sauny, solarium oraz słońca (stosować krem z filtrem przez okres 2 tygodni). Zrezygnować także należy z intensywnego złuszczania naskórka w miejscach poddawanych depilacji laserowej.

Gabinet Depilacji

Zapraszamy na zabiegi epilacji urządzeniem Dual Laser sPTF+ do Gabinetu Olwin w Lublinie w Gali. Więcej na temat depilacji laserowej na naszej stronie: „Epilacja”.

Warto również sięgnąć do naszego artykułu, na temat ciemnych plam w pachwinach, co okazuje się niejednokrotnie utrapieniem wielu klientów. Zabiegi depilacji laserowej mogą być w tym przypadku jedynym ratunkiem. Czytaj więcej: Ciemne plamy pod pachami – jak się ich pozbyć?

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało. Pozdrawiam.


Komentarze do wpisu (Jeden komentarz)

  • Kasia napisał(a):

    Witam
    Jak najbardziej polecam Salon Olwin Korzystam z depilacji bikini i jest ogromna wygoda i ulga.

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje piękno...


Copyright © 2014-2018 Olwin. Wszelkie prawa zastrzeżone.