Epilacja – ile trzeba wykonać zabiegów, by pozbyć się włosów?

EpilacjaPodstawowym pytaniem, gdy ktoś decyduje się na depilację laserową, jest: Ile trzeba wykonać zabiegów? Czy włoski nie będą już odrastać? Dlaczego włoski wciąż rosną, skoro odbyłam polecaną liczbę zabiegów? Na wszystkie te pytania odpowiem w tym artykule. Postaram się wyjaśnić jak fazy wzrostu włosa wpływają na epilację i jakie inne czynniki trzeba wziąć pod uwagę. Czy wiecie, że na każdej partii ciała włosy zachowują się inaczej? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam do lektury.

Polecana liczba zabiegów do wykonania w przypadku depilacji laserowej wynosi od 6 do 10. Dlaczego taka rozbieżność? Każdy z nas jest inny i na tę liczbę ma wpływ wiele czynników, jak: zaburzenia hormonalne, rodzaj włosa (im ciemniejszy tym lepiej), stan skóry, wiek, płeć, zażywane leki, choroby, itp.

Gdy już się odbędzie serię zabiegów, wskazane jest wykonywanie zabiegów przypominających w celu podtrzymania efektów. Na początku możesz mieć potrzebę odbycia wizyty w gabinecie po 3 miesiącach, następnie po pół roku, po roku itd. Pamiętaj, najlepiej poczekać jak pojawi się tyle włosków, aż będą ci one przeszkadzać, gdyż nie warto wykonywać wcześniej depilacji, gdy jest ich niewiele. Przejechanie maszynką raz na tydzień lub dwa nie sprawi ci większego problemu, tym bardziej, że włoski widać jedynie z bliska. Po odbyciu serii zabiegów są one jasne i delikatne.

Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że laser działa na włoski jedynie w ich fazie wzrostu. Oto, jakie fazy przechodzi nasz włos:

  • Anagen (wzrost) – trwa on w większości przypadków kilka miesięcy, a nawet kilka lat, zależnie od partii ciała, aktywny wzrost włosa.
  • Katagen (obumieranie) – trwa dość krótko, około 2 – 3 tygodnie, opuszka włosa kurczy się.
  • Telogen (uśpienie) – trwa on kilka miesięcy, zależnie od partii ciała, jest to okres, w którym komórki przygotowują się do wzrostu nowego włosa.

depilacja laseremFaza Anagenu, mówi nam, przez jaki okres czasu możemy obserwować pojawiające się włoski na ciele. W większości przypadków jest to okres kilku – kilkunastu miesięcy, jednak zdążają się włosy, które pojawią się dopiero po paru latach. Dlatego też trzeba się nastawić na wykonywanie zabiegów przypominających.

Faza Katagenu mówi nam, że zaczniemy obserwować wypadanie włosów po zabiegu laserowym, po okresie 2 – 3 tygodni. Zabiegi należy wykonywać w odstępach 4 – 6 tygodni, gdyż wtedy skończy się już faza Kategenu i będą już widoczne włosy z kolejnej fazy Anagenu. Średnio 6 – 10 zabiegów pozwoli nam zadziałać na największą liczbę włosów w fazie Anagenu.

Faza Telogenu mówi nam, po jakim okresie od przejścia całej serii zabiegów, może pojawić się najwięcej włosków.

Ogólnie na waszym miejscu nie wierzyłabym w zapewnienia, ze wystarczy 3 zabiegi laserowe, by na stałe pozbyć się owłosienia. Teraz już wiecie, jakie fazy przechodzi włos i na co możecie się nastawiać.

Zamieszczam jeszcze tabelę, która mówi ile w jednym momencie możemy mieć włosów na ciele (Anagen) oraz ile może być uśpionych (Telogen).

Partia

Włosy w fazie Anagenu Włosy w fazie Telogenu

Czas trwania Telogenu

Głowa

Broda

Wąsik

Pachy

Plecy

Ramiona

Nogi

Bikini

85%

70%

65%

30%

30%

20%

20%

30%

15%

30%

35%

70%

70%

80%

80%

70%

3 – 4 miesiące

2 – 3 miesiące

1,5 miesiąca

3 miesiące

3 miesiące

2 – 4 miesiące

4 – 6 miesiące

3 miesiące

Więcej na temat depilacji laserowej na naszej stronie: „Epilacja”.

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *